K článku „Já“

03.03.2018

Milí přátelé, nikdy bych si nepomyslela, že nějaké moje psaní vyvolá mezi čtenáři mých příspěvků takové množství dohadů a rozporů, jako to poslední, z konce února. Zdá se, že většina reakcí pouze potvrzuje moje závěry ze sociálních sítí, že totiž jakmile se člověk zaměří na negativní stránky života, čtenáři ožívají. A čím více „tmy“, tím více zájmu. Přitom POVRCHNOST lidí způsobuje fakt, že dramatické a děsivé je to, co obsahuje třeba jen pár drsnějších, a v mém podání neobvyklých slov a termínů. Co z toho, že popisuji niterný, hluboký, a veskrze osvobozující proces. Jednou jsem tu za vědoucí, a člověka vždy nad věcí, a tak si nemám co dovolovat odkrývat procesy, které většina lidí tají, tutlá, a především ani nikdy nepodstoupí. K tomu všemu jsem ještě daleko více popisovala mé rozpoložení nad chováním lidí kolem a vůči mě, a až posléze neúnosnost mě nepochopitelných procesů. A vlastně, jen mě opravdu nejbližší, si vůbec nenárokovali vyslovovat soudy, údiv a zděšení nade mnou.

Ti ostatní, přesně Ti, kteří v posledních měsících s klidem odešli z mého života, ať už osobního, anebo terapeutického, aniž by mě osobně předem alespoň poslali do háje, mají najednou obavu o můj vývoj. Možná jsem měla přímo napsat, jak mě bolí neslušnost a nevychovanost lidí, kteří si vezmou, co chtějí a jdou, ale k čemu by to bylo dobré? Všechny ty Evy, Kariny, Kateřiny, Petry, Jany, Anety, Alice, které nemají v sobě ani tu slušnost osobně si promluvit, a nanejvýše vypisují primitivní zprávy, mají dávno odůvodněné svoje počínání a krmí se rádo by duchovními žvásty o svobodě rozhodování, anebo nalezení sebe sama, tedy stavu, kdy už nepotřebují nic a nikoho, a vše mají v kapse. To, že ale mnoho let mlčím, a že se zaobírám pocity a stavy ostatních více, než veřejně pocity a stavy svými, neznamenalo a neznamená, že jsem „mrtvá“. Ani to neznamená, že jsem stejně povrchní.

Skutečnost, že potřebuji dlouhý čas na to, abych přijala nefér hry lidí kolem mě, mě nijak neznepokojuje a není to žádná novinka v mém životě. Proto Vás chci milí čtenáři ujistit, že není potřeba se rozrušovat. Spíše se zamýšlejte nad svými hodnotami, pokud nějaké vůbec ctíte. Vím, že nám pak bude mnohem lépe. Všem.

Jana Johanka

844 total views, 0 views today