Po čase o mé práci

29.01.2018

V posledních týdnech se více setkávám s jevem, který sice znám, ale jeho navyšující se četnost mě přivedla k napsání tohoto dnešního příspěvku.

Není žádným tajemstvím, jakým způsobem pracuji se svými klienty, ať už při masážích, manuálních lymfodrenážích, či skupinové práci, anebo na pobytech. Ať už zrovna provozuji kterýkoliv z výše zmiňovaných úkonů, či projektů, vše stavím na komunikaci. A když píši komunikaci, mám na mysli otevřenou komunikaci, na kterou jsou moji klienti zvyklí, a pro kterou si ke mně prakticky ve většině případů také dobrovolně jdou. Apeluji na stávající klienty, aby velmi dobře zvážili, komu mě doporučí a koho ke mně pošlou. Naše vzájemné debaty nevnímám nijak odděleně od toho, čím se živím, ba právě naopak. Čas trávený klientem na lehátku při masáži, anebo manuální lymfodrenáži, využívám k debatám a diskusím, které každou moji fyzicky provedenou terapii podporují, zintenzivňují a doplňují. Mám za sebou více než dvacetiletou praxi a vědomě se po celý čas dobírám ke způsobům, které co možná nejkomplexněji pojmou každého stávajícího i nového klienta, který hledá nejprve úlevu, a následně, je-li moudrý, i úplné řešení svých potíží. Je celkem podle mého jedno, zda jde o potíže na rovině hmotné, mentální, emocionální, či energetické, protože ani jednu svoji „součást“ žádná Bytost nenechá doma ve skříni, než přijde na masáž.

Po více než čtyřech letech mojí masérské praxe jsem došla k závěru, že velká fyzická energie, kterou do masáží vkládám, nijak neodpovídá dlouhodobým výsledkům, a že dočasná úleva vlastně nestojí za to ani klientovi, ani mě samotné. Vlastně klientům samotným možná ano, ale to vidíme všude kolem dodnes, že lidé vůbec nehledí na to, co za své investice dostávají zpět. Prakticky mi nic není do toho, zda se klient cítí po terapii dobře týden, anebo měsíc, rozhodně mi ale není jedno, zda ztrácím svůj čas já, či nikoliv. A všechny individuální postoje a přístup případného terapeuta ke klientům je ošetřen tím, že je vždy možnost hledat a najít přesně takového terapeuta, který Vám bude vyhovovat. Je mi od počátku jasné, že nemohu vyhovovat všem potencionálním klientům, a že opak by byl přinejmenším podezřelý. Aktivní terapeut nemůže uspokojit klienta s pasivním přístupem ke svému zdraví na všech úrovních jeho Bytí, introvertní klient, pokud nechce svůj stav nějak pozměnit, nemůže přijít k extrovertnímu terapeutovi, klient očekávající cokoliv konkrétního nemůže přijít k terapeutovi, který pracuje podle pocitů a momentálních potřeb pacienta a sám netuší, jak se bude v detailech každá jednotlivá terapie odvíjet.

Skutečnost, že si s lidmi v průběhu všech terapií povídám, si lidé, kteří mě osobně neznají, vykládají různě, a především po svém. Všeobecně se lidé naučili všechno „vědět“, aniž tuší o čem, a dokonce o kom je řeč. A tak vznikají někdy velmi komické, někdy zcestné a často i za vlasy přitažené „pohádky“ o tom, co všechno umíte, děláte, ovládáte.  A tak v tuto chvíli jistě stojí za zmínku, že veškerá moje komunikace s klienty se týká především jejich osoby (nerada debatuji o někom, kdo není přítomen). Na otevřenou komunikaci si mnohdy i celé měsíce počkám, a pokud se jí nedočkám, je to zpravidla proto, že klient přestane na terapie chodit a svoje tajnosti si odnese sebou. Pokud někdo dusí svoje pocity, emoce, myšlenky a složitosti života v sobě, a zároveň se chce u terapie uvolnit, pak v tomto případě jsem ne-schopný terapeut, a je potřeba jít za svými iluzemi někam jinam. Komunikaci mám založenou na soustředěném naslouchání, kdy na výklady klientů reaguji krátkými jasnými, a především jednoduchými otázkami. Čím jednodušeji a jasněji na ně potom klient reaguje, tím rychlejší a úspěšnější je efekt celé terapie. Představa, že vím všechno, a možná ještě více, je legrační a nepravdivá. A i kdyby tomu tak bylo, nevím, proč bych to měla sdělovat. Nikdo o nás neví více než jen my sami. Otázkou zůstává, kdo o poznání sebe sama stojí? Každopádně, pokud Vám bude někdo podsouvat svoje vědění o Vás, rychle se s ním rozlučte, prosím. Pravděpodobně Vás bude chtít omezovat, manipulovat, znejišťovat… I mě samotné se občas stává, že mě chce někdo ohromit tím, jak o mě ví to a tamto, a popravdě nevím, co mu to přináší za uspokojení?? Mám za to, a jsem s tím i dostatečně spokojená, že když si přímo přede mnou, anebo ve skupině přede všemi, někdo na něco niterného, zásadního a osvobozujícího přijde sám., je to nejvíce, čeho je možné v terapii dosáhnout. A když jsme u toho, jen takový postup nás může opravdu zklidnit a má svoji nesmírnou hodnotu. Informace vycházející z nějakého „chytráka“ jsou Vám k ničemu. Moudrý Vás totiž nechá, abyste se dobrali potřebných informací sami v sobě, protože ví, že nelítají nikde kolem Vás, natož tak kolem někoho jiného. Sami jsme v posledních týdnech všichni zažívali, jak každý tutově věděl, na čí stranu se dát. Jako by s tím, či oním žil v jedné domácnosti alespoň dvacet let. Vlastní pocity, emoce a informace mají největší terapeutickou a diagnostickou hodnotu ze všech, a už jen to, že se pokouším vytvořit vhodný časoprostor pro jejich rozpoznání, pojmenování a přijetí je podle mého dost odvážné.

Pokud tedy patříte k Bytostem, které chtějí přijít k podstatě svých fyzických, anebo jakýchkoliv potíží, přijďte. Pokud chcete zažít komfort dostatečného prostoru a času při objevování sebe sama, přihlaste se na pobyt, a pokud chcete všechno sdílet velmi otevřeně a k tomu ještě veřejně, vyzkoušejte třeba společné malování mandal, které pořádám čtvrtým rokem. Zaručuji Vám, že pokud si nic nenalháváte a opravdu chcete a přejete si, nic Vám nezůstane utajeno. Teprve potom se změní Váš život. A věřte, já nebudu mít v celé té věci jinou než podporující, provokující, usměrňující, či uklidňující roli. Nic více, nic méně. O to zásadní se postaráte jen a pouze Vy sami, přátelé.

PS: terapeutické postupy všech ostatních masérů na celém Světě jsou jejich osobní věcí a mě výrazně nezajímají, neomezují ani neovlivňují. Mohu ale všem kolegům popřát uzdravené a spokojené klienty a práci, která jim bude realizací i zábavou.

Jana Johanka

 

774 total views, 0 views today