Naše srdce není jenom „pumpa“

02.01.2017

Moje dnešní psaní bylo inspirováno mužem psychicky nemocné ženy. Ztratil všechno, co spolu měli, přesto, že je jeho žena naživu. Stala se zcela někým jiným. Jeho vyprávění mě dojalo a vlastně se celý jeho příběh odehrával v jiné, mnohem hlubší rovině, než je vztah dvou lidí.  Je paradoxem, že jsem celý příběh mohla vidět jen proto, že mi na terapii nepřišel člověk, kterého právě teď zlobí jeho srdíčko.

Uvědomila jsem si spoustu skutečností o sobě. Stačilo půl hodiny a došlo mi na vědomé úrovni, že jsem srdce nikdy nepovažovala za „zařízení“, které v těle plní svoji funkci a basta! Vlastně každý orgán v lidském těle se začal brát pouze jako nějaký filtr, nějaká čistička, zprostředkovatel nějakého pohybu, orgán zraku, sběrač odpadu, zpracovatel cukru, výrobce žluči… Nic by na tom nebylo špatného, kdyby se zcela nevytratila rovina druhá, ta neméně podstatná. Sama vidím, jak se klienti tváří a podivují nad mými výklady fungování lidského těla, které vedle faktických úkolů zvládá mnohem, mnohem více výjimečných a životně důležitých úkolů v jiných rovinách našeho Bytí. My přece NEJSME STROJE!

Male figure in anatomical position

Lidský mozek a srdce jsou dva orgány v našem těle, které spolupracují, starají se každý o to svoje, a přitom jsou celý náš život stále spolu a nijak si nekonkurují. Nehádají se, nesoupeří, nevynucují si prvenství a autoritu. Jsou v symbióze, jako ideální pár, a přitom se nijak NEOMEZUJÍ ani NEOVLÁDAJÍ jeden druhého. Náš mozek má schopnost se pohybovat v čase, pamatuje si, plánuje, analyzuje, hodnotí, vzpomíná, zaujímá stanoviska, hledá řešení, připravuje nové a nové cesty v našich životech. Shromažďuje celoživotně nasbírané informace a zkušenost a užívá je tak, jak „MYSLÍ“, že je dobře. Učí nás řídit auto, postavit dům, nakoupit potraviny, naplánovat trasu dovolené, odbočit doprava a doleva, zaplatit složenky, vylézt na vysokou horu, seznámit se s lidmi, které máme v životě. Nelze bez jeho vedení prakticky ničeho dosáhnout.

srdce-2

Uvědomili jste si ale někdy, že naše srdce tyto schopnosti nemá? Umíte si představit PRAVDU, že naše srdce žije pouze a výhradně TADY a TEĎ? Je vám jasné, že každou vteřinu našeho života reaguje spontánně, otevřeně a čistě, protože pracuje na základě toho, co momentálně CÍTÍ? Bez přípravy, bez konceptu, bez ohledu na minulost či budoucnost, bez učení a informací získaných v nějaké instituci… Je zcela jiné než mozek, je emocionální. A je emocionální tak, že dokáže vnímat a cítit emoce a pocity i jiných Bytostí. Ne, že by mozek nedokázal analyzovat informace, týkající se někoho jiného, ale samozřejmě na úrovni rozumu, domněnek a předpokladů. Jisté ale je, že mozek sám, nám k hodnotnému, krásnému a naplněnému životu nemůže stačit. A především z tohoto důvodu dnes píši tento příspěvek.

Prosím, nebraňme našemu srdci projevovat se, nebraňme se smutku, bolesti, radosti, vzteku, nadšení a jakémukoliv emocionálnímu rozpoložení, které v sobě cítíme. Přidejme a vložme své emoce k informacím a skutečnostem, které na mentální a hmotné rovině vysílá náš mozek. Opusťme obavy z toho, co se otevřeným projevením srdce stane. Projeví se naše JÁ a život dosáhne nekonečných rozměrů. Bez využití obojího nejsme celí, nejsme úplní a věřte mi, svůj život nezvládneme a neprožijeme naplno, když ty dva věrné, a přitom svobodné spojence nenecháme hrát svůj „společný tanec“. Tančí je přece pro nás a pro všechny Bytosti ve Vesmíru.

VÍM TO, PROTOŽE TAKOVÁ JSEM.

Ze Srdce Vaše Johanka

816 total views, 0 views today