Změna = život

30.01.2014
Rovnice uvedená v názvu mého dnešního psaní je pro většinu smrtelníků tou nejsložitější rovnicí v celém jejich bytí, kterou často neumí, ale především ani nechtějí pochopit.
Hraním si na tzv. jistoty života jsme se dostali do stavu, který nás dokáže na dlouhé hodiny, dny, roky a velmi často i na celý život paralyzovat, a tím nám vzít neodvratně možnost báječně, dobrodružně, zajímavě a hlavně tvořivě naplnit „svůj osud“. Přitom současně s odmítáním změn v našem životě zároveň nekonečnou řadu změn každodenně a automaticky přijímáme, aniž bychom se jim jakkoliv bránili – tedy alespoň většina z nás.
Například takové počasí je jednoduchým příkladem změny, kterou zažíváme i několikrát denně, a ať se nám to líbí, či nelíbí, to počasí si prostě i tak dělá, co chce! Jen díky skutečnosti, že si Slunce, déšť anebo mráz netrvají na svém, můžeme zažívat všechny aspekty klimatu, ve kterém se nacházíme a zároveň nezažít „jistotu“ výše uvedených přírodních úkazů, což by mělo zcela jistě fatální následky.
Mám za to, že už samotný pojem „jistota“, a také výklad obsahu tohoto slova, je příčinou naší připoutanosti k lidem, místům i situacím, ať už přínosným či zničujícím pro nás samotné, aniž bychom si toho často sami všimli. Jasné je, že sázka na jistotu nás prakticky odvádí od skutečnosti a především práva v našem životě, a to práva neomezené a svobodné volby a možnosti mít tak to nejlepší – a třeba i všechno, co si jen v životě přejeme.
Je velmi zajímavé sledovat reakce lidiček, kteří ke mně chodí na terapie, na sdělení, že ve svém životě mohou cokoliv, prostě všechno, a že tomu tak bylo vždy! Přitom srozumitelnost a pochopitelnost tohoto sdělení záleží především na tom, jakými „jistotami“ ten, či onen človíček vládne, jak velmi je ovlivněn okolím, do jaké míry žije rozumem, anebo srdcem, ale především, do jaké míry je a přeje si být „svobodný“…
 
Jsem si jistá tím, že opouštění a opuštění tzv. „jistot“ zdaleka není pro každého, neboť převzít odpovědnost za svá rozhodnutí, za svůj život, či osud – chcete-li, je mnohem méně pohodlné, než existence ve stereotypu, a také jsem si jistá tím, že je to ta největší iluze, v jaké je většina bytostí uvězněná.
 
A co vy přátelé?
 
Tušíte, o čem je svoboda?
Žijete svobodně?
Víte, že je to přirozený stav Vašeho bytí?
 
….já to vím, sdílím, a Vám – připraveným, z Duše přeji. J.

2,080 total views, 0 views today